Dziura

Jest w Polsce miasteczko, w którym znajduje się ulica Przyjazna. Na środku tej ulicy szczerzy się dziura w nawierzchni. Po jakiejś ulewie, wspomniana dziura ukryła się pod powierzchnią kałuży i wpadł do niej rowerzysta. Wydarzenie zostało uwiecznione na filmie i opublikowane na YouTube, gdzie zdobiło wielką popularność.

Telewizja zwęszyła temat i zaczęła drążyć, dlaczego. Dlaczego dziura jest? Kidy i kto usunie? Kto za dziurę odpowiada?

Najpierw urzędnicy poprzerzucali się odpowiedzialnością a następnie jedna pani rzecznik od drogowców stwierdziła, co następuje:

To nie dziura, gdyż dziura musi być na wylot. To ukruszenie. A ukruszenie To już zupełnie, co innego i będzie zreperowane techniką „na zimno” w swoim czasie.

Telewizja ma swoją siłę przebicia, więc na oczach kamer przyjechali panowie drogowcy, posypali udeptali i już.

W tej historii zafascynowało mnie to, że problemy można załatwiać zastępując działanie, manipulacją słowami.

I tak, przedsiębiorca działa w „szarej strefie”, co brzmi znacznie lepiej, niż, że po prostu okrada nasze państwo. Albo, że, „zatrudnia na czarno”. Choć czarny to ponury kolor, ale lepsze to od stwierdzenia, że okrada pracownika i naraża go na wiele zagrożeń.

Idąc tą drogą może okazać się, że bezrobocie to brak „roboty” a brak pracy i to już inny temat, a problem umów śmieciowych powinno załatwić MPO a nie państwo.

Zbliżają się wybory samorządowe. W odróżnieniu od wyborów parlamentarnych i prezydenckich będziemy wybierać ludzi, którzy bezpośrednio realizować mają samorządność obywatelską. Te wybory to domena działaczy lokalnych, ludzi, których znamy osobiście i na których możemy liczyć.  (Lub nie)

Musimy zwrócić uwagę na to by nasz kandydat rzeczywiście chciał coś zmieniać, tworzyć, budować. Unikajmy tych, którzy umieją tylko żonglować słowami bez znaczenia, tak jak część naszych zawodowych polityków.

Julian Tuwim w „Kwiatach polskich” napisał „Niech słowo prawda, prawda znaczy a sprawiedliwość, sprawiedliwość” Unikajmy takich kandydatów, którzy z dziury na drodze zrobią wykruszenie tylko ją solidnie załatają.

Wybierzmy mądrze!

 

 

Cezary Żurawski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Satyra polityczna, społeczeństwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.